Ozaveščanje potrošnikov, strank in zaposlenih
S klikom na gumb prenesite datoteko s plakati za ozaveščanje potrošnikov o pravilnem odlaganju odpadnih baterij, OEEO in odpadnih nagrobnih sveč
Vse več odpadkov
Z naraščanjem potrošnje narašča tudi količina odpadkov. Že bežen pogled na naše nakupovalne vozičke razkrije, da bo precejšen del njihove vsebine končal med odpadno embalažo ali drugimi odpadki. Ob nakupu novih kosov oblačil in obutve moramo zanje narediti prostor v omarah, zato stare kose običajno zavržemo. Vse večji delež odpadkov predstavljajo tudi odslužene električne in elektronske naprave, brez katerih si ne moremo več predstavljati življenja.
Dobra novica je, da se količina komunalnih odpadkov zmanjšuje. V Sloveniji je v 2020 nastalo 7,7 milijona ton vseh vrst odpadkov, kar je za skoraj 9 % manj kot leto prej. Prebivalec Slovenije je v 2020 v povprečju proizvedel 489 kg komunalnih odpadkov, kar je za 21 kg manj kot v 2019.
Količine gradbenih odpadkov, kljub zmanjšanju glede na 2019 za 11 %, so še vedno s 4,5 milijona tonami predstavljale 59 % vseh nastalih odpadkov. Sledili so komunalni odpadki s 13 % in odpadki iz termičnih procesov z 12 %. Pričakovano pa so se v 2020 povečale količine odpadkov, ki z vidika preprečevanja okužbe zahtevajo posebno ravnanje pri zbiranju in odstranjevanju, in sicer za 37 %. (vir: www.stat.si)
Podatki kažejo, da vse več pozornosti posvečamo ločevanju odpadkov, ki se jih da reciklirati in ponovno uporabiti. Še vedno pa smo daleč od ideala, to je, družbe, ki ne proizvaja odpadkov. Ta vizija predvideva prehod od odlaganja odpadkov h gospodarjenju s surovinami. Odpadki so namreč lahko vir surovin, ki jih je mogoče ponovno uporabiti.
Zdravju in okolju škodljivo
Nekateri odpadki, kot so odslužene električne in elektronske naprave, baterije, akumulatorji itd., lahko ogrožajo naše zdravje, če so neustrezno odloženi. Televizijski sprejemniki pogosto vsebujejo svinec, ki je zdravju škodljiv. Ob stiku z odpadki, ki vsebujejo svinec, so ogroženi ledvice, živčevje in reproduktivni organi ljudi, pri majhnih otrocih pa tudi duševni razvoj.
Električne naprave, kot so hladilniki in zamrzovalniki, lahko vsebujejo okolju škodljive pline. Potencialno škodljive za okolje so tudi odslužene baterije, saj lahko vsebujejo nevarne snovi, kot sta živo srebro in kadmij. Nepravilno odloženi nevarni odpadki ogrožajo zdravje ljudi in okolje. Nevarne oz. strupene snovi lahko onesnažijo podtalnico ali se nabirajo v organizmih, ki jih uporabljamo v prehrani.
Z recikliranjem in pravilnim ločevanjem odpadkov lahko vsak od nas prispeva k zmanjšanju izpusta toplogrednih plinov v ozračje ter s tem tudi k boju proti podnebnim spremembam.
Varovanje naravnih virov
Zaloge naravnih virov so omejene in vidno kopnijo. Eden od načinov ohranjanja naravnih virov je recikliranje že uporabljenih izdelkov, iz katerih lahko pridobimo nove surovine.
Globalna poraba surovin trenutno znaša okrog 70 milijard ton letno, kar je dvakrat več kot pred 30 leti. Po ocenah strokovnjakov bodo potrebe po surovinah oz. virih, če bodo naraščale z enako hitrostjo, do leta 2030 dvakrat večje od sedanjih. Evropska komisija opozarja, da si tako razsipnega izrabljanja virov ne moremo več privoščiti. S pretiranim izkoriščanjem naravnih virov okolju povzročamo nepopravljivo škodo.
S ponovno uporabo že uporabljenih surovin razbremenimo okolje in ohranjamo podnebje. Dodatne koristi recikliranja predstavljajo na novo ustvarjena delovna mesta, saj izračuni Evropskega urada za okolje kažejo, da bi s predelavo 70 odstotkov odpadkov do leta 2030 v Evropi lahko ustvarili več kot 800 tisoč delovnih mest.
Kaj lahko storimo za vas?
Pomagamo izvajati akcije ozaveščanja za vaše stranke, kupce in zaposlene.
Utrinki ozaveščanja na DM teku za ženske
Interzero (takrat poimenovan še Interseroh) je sodeloval na DM-ovem teku za ženske, kjer je naša ekipa ozaveščala sodelujoče in obiskovalce o pomembnosti pravilnega odlaganja odpadne embalaže. S sloganom ‘Vrni embalažo v reciklažo’ smo širili ozaveščenost in zbrali veliko odpadne plastične embalaže in zamaškov.
Ozaveščanje staršev in otrok v Vrtcih Mojca o zbiranju OEEO
V zaključku leta 2022 smo v sodelovanju z Vrtec Mojca otroke in njihove starše spodbujali k odgovornem zbiranju in odlaganju odpadne električne in elektronske opreme. Naši zbiralniki OEEO so bili prisotni v garderobah vrtcev, vanje pa so starši in otroci odlagali njihove odrabljene elektronske naprave.
Utrinki ozaveščanja iz Študenstke arene
Interzero (takrat poimenovan Interseroh) je bil prisoten na dogodku Študentska arena. Na naši stojnici smo vsem študentom in ostalim obiskovalcem predajali pomembne ekološke informacije in predstavljali naše inovativne načine ravnanja z odpadnimi produkti.
Utrinki ozaveščanja iz dogodka Ko Radovljica zaživi
Na popularnem lokalnem dogodku Ko Radovljica zaživi je bila prisotna tudi Interzero ekipa, ki je spodbujala obiskovalce k pravilnem zbiranju odpadne embalaže in širila ozaveščenost s sloganom ‘Vrni embalažo v reciklažo’.